• Pagrindinis
  • /
  • Blog
  • /
  • Media
  • /
  • 15 min: „Milanos Jašinskytės įspūdžiai iš Rio de Žaneiro: sukrečiantis skurdas, olimpinė karštinė ir samba
Šaltinis: 15min
27 rugpjūčio, 2016

Milanai Jašinskytei ši vasara buvo kupina naujų patirčių – kone pusę praleido keliaudama. Iš pradžių Ibisa, mėnuo klaidžiojimų po Aziją, o dabar – dar ir Rio de Žaneiras. Nors į Braziliją ji vyko dirbti, tačiau spėjo daug pamatyti: ne tik sporto karštinės užvaldytus milijonus žmonių, tačiau ir tikrąjį šalies gyvenimą – nuo šalia aidinčių šūvių iki tobulų panoramų ir aistringų sambos šokėjų.

Susitvarkiusi visus darbo reikalus, Milana susikrovė daiktus ir 9 dienoms išvažiavo į Rio de Žaneirą, kurį iškart įsimylėjo. Pasak jos, tai – tobulas didmiestis, apsuptas vandenyno ir šildomas saulės, todėl jam neįmanoma likti abejingam.

Milana pasakojo, kad Rio žaidynėms kaip reikiant pasiruošę – mieste visur pilna apsaugos patrulių, olimpiados reklamų, milijonai žmonių pasidavę sporto karštinei. Jei ne darbas, susijęs su „Milana Yoga“ projektu, ji čia net nebūtų atvažiavusi, todėl labai džiaugiasi pasitaikusia galimybe tokį įvykį pamatyti gyvai.

„Pirma, neplanuota, gana trumpa – tokia mano kelionė į Braziliją. Po mėnesio kelionių Azijoje net nebesvarsčiau niekur keliauti, norėjosi skirti laiką naujo šokių bei jogos sezono planavimui bei savo mokiniams. O gavosi dar geriau – tarp kelionių, būdama Lietuvoje, per tris savaites susiplanavau sezono darbus, jaunųjų porelėms paruošiau vestuvinius šokius bei vedžiau jogos pamokas. Suspėjau viską, namai bei artimieji taip pat liko išmylėti, viską ir visur darėme susikibę už rankų“, – Žmonės.lt sakė Milana. Nors į Rio vyko dirbti, tačiau spėjo ir nemažai pamatyti, nes filmuodavo sekas įspūdingiausiose miesto vietose. „Man pačiai reikėjo susivokti, kad ne turistauti atvažiavau, nors ten yra tiek vietų, kurias noriu pamatyti. Kadangi filmavausi jogos video, ieškojom gražių tam tikslui vietų. Kiek spėjau, tiek pamačiau, svarbiausia, kad į favelas nuvykau“, – kalbėjo ji.

Ir tokio didelio skurdo vienoje vietoje, aplink aidančių šautuvų garsų, ji sako, nėra regėjusi… „Pirmą kartą nuvykom ten su TV komanda. Į favelas patekimas buvo per „viršų“ – sėdi į keltuvą, kuris sustoja keliose stotelėse. Kiekvienoje stotelėje yra policijos būdelė su apsauga tiems, kas čia negyvena. Kas gyvena, policijai nerūpi, jie net nesikiša. Visi gąsdino, tačiau norėjau patekti giliau į lūšnynus. Nors nuolat girdėdama aidint šūviams, nesijaučiau labai saugi. Tad kitą dieną nuvykau su čia gyvenančios lietuvės draugės vyru ir patekau į vidų. Jis dirba Jungtinėse Tautose, nusimano apie saugumą ir užtikrino, kad čia tikrai nesaugu. Dažniausiai jaučiuosi gerai visur ir saugumo nedramatizuoju, visur su žmonėmis galiu susikalbėti, bet dar niekada negirdėjau tiek daug apie jį kalbant, Rio situacija gana rimta“, – pasakojo Milana.

Todėl ir favelose nufilmuota jogos seka jai – mėgstamiausia iš visų: „Aplinka tokia tikra, žmonės tikri, problemos, skausmas ir nusikalstamumas – taip pat. Pamenu, pribėga berniukas su mediniais pagaliukais susikonstravęs ginklą, žiūri į akis ir imituoja šovimą. Tokia ten realybė.“

Tačiau iš kitos pusės, pasak jos, favelose verda tikras gyvenimas, kuriame – sambos ritmai, fantastiški muzikantai, ore tvyranti aistra.

„Favelos įsikūrusios geriausiose miesto vietose, su fantastiška panorama, tad ten ir pavakarieniavom, skambant gyvai sambos muzikai. Juda visi iš širdies, ten tikros emocijos. Dainuoja, kiek balsai leidžia. Stovėjau kaip įkalta ir su plačia šypsena stebėjau aplink tvyrančią energiją. Žinot tą jausmą, kai nepaisant to, kad visi šoka, tu net nejudi, šypsena veide nekinta valandas ir nori vienintelio – kad laikas sustotų“, – prisimena ji.

Palaikė Lietuvos krepšininkus

Būdama Rio, Milana nepraleido progos pamatyti ir kovojančių dėl pergalės lietuvių – pavyko patekti į Lietuvos krepšininkų kovą su Argentina. Ir nors paprastai ji sportą stebi ramiai, tačiau ore tvyrantis užsidegimas ir puiki nuotaika galiausiai užvaldė ir pačią M.Jašinskytę.

„Sėdėjau tribūnose viena, aplink buvo vien argentiniečiai. Kai pamačiau keletą lietuvaičių šaukiant Lietuvos vardą, iš karto prisėdau šalia jų. Buvo kiek nejauku tupėti tarp tokių dainingų ir karštų vyrų iš Argentinos. Įdomi patirtis, nes nemaniau, kad jie tokia daininga tauta – vietoj sporte dažnai pasitaikančio klykimo, dainavo. O lietuvius palaikė atvykusi maža dalis tautiečių ir brazilai. Ir aš palaikiau, žinoma. Stebėdama rungtynes būnu santūri, bet šis žaidimas ne kartą pastatė mane ant kojų ir išprovokavo rėkimą, – šypsosi ji. – Nuostabiai vyrai sužaidė. Tada susimąsčiau, su kokia didele šalimi varžomės, kiek talentingų žmonių mūsų maža šalis turi ir kaip svarbu mažoms tautoms bent čia būti pastebėtoms.“

Taip pat Milana nusipirko bilietą į vandensvydžio rungtynes, tačiau jų nežiūrėjo – norėjo patekti į olimpinį miestelį ir nufilmuoti jogos sekas: „Kiekvienas su savo prioritetais, užtat video gavosi įdomus: joga po sporto.“

Gyvenimas su 6 vyrais

Milana Rio galėjo jaustis kaip niekada saugi – gyveno po vienu stogu su 6 vyrais, kurie dar ir padėjo filmuoti, montuoti jogos sekas. Čia komentuojantis rungtynes Mindaugas Rainys, Milanai atvykus, kaip jau įprasta, buvo „apdovanotas“ dar keletu darbų.

„Bute, kuriame buvau apsistojusi, nuotaikos darbingos. Jie jau trečią savaitę dirba Rio, tad buvo jaučiamas nuovargis. O Mindaugui atvežiau dar daugiau darbo. Derinausi prie jo grafiko, nes jis pats filmuoja, montuoja mano jogos sekas. Beje, kelionėje nutiko svarbus įvykis – čia susipažinau ir net drauge gyvenau su savo pusbroliu Mantu Stankevičiumi. Jis kartą man parašė žinutę į feisbuką, nes pamatė mane per laidą „Šok su manimi“, atpažino iš pavardės. Pasirodo, kad mūsų močiutės buvo seserys. Susirašėme keliomis žinutėmis, tačiau tuo viskas ir baigėsi. O dabar, po 4 metų, susitikome Rio viename bute. Smagu buvo susipažinti, iš mūsų akių matyti, kad giminės“, – pasakojo Milana.

Aukštos kainos ir angliškai nekalbantys vietiniai

Kadangi Milana ypač mėgsta šiltą orą, išvykusi mėgavosi Brazilijos žiema, kuri, pasak jos, yra šiltesnė už mūsų vasaras. „Ten mačiau vienas gražiausių mano matytų panoramų. Visur vanduo, kalnai, miškai – tobula vieta gyventi. Rio žiema šiltesnė už lietuvišką vasarą, maistas fantastiškas. Šalis turi viską, pati viskuo apsirūpinusi. Kai netyčia aptikau Acai uogų šerbetą, iš viso ištirpau. Šios uogos auga amazonės miškuose ir vadinamos „super food“. Lietuvoje jos atvežamos džiovintos, o sulčių litro kaina tokia aukšta, kad niekada nebuvau jų ragavusi“, – sakė M.Jašinskytė.

Tačiau viską išragavus, dabar jai teks daug sportuoti: „Maistas buvo labai skanus. Visur, kur šią vasarą buvau, pateikalai buvo labai geri. Ibisoje atsivalgiau paelijų, Tailando virtuvė viena geriausių pasaulyje, Laose maistas natūralus ir kokybiškas, o Rio gausi visko, ko nori. Tad man ir pasisekė, ir nelabai, nes dabar turėsiu visą šį gėrį išsportuoti. Kelionėse paragauji neragauto ir nėra paprasta išlaikyti įprastą racioną.“ „Mane nustebino tai, kad ten žmonės visai nekalba angliškai. Kaip sako patys brazilai, „mums nieko nereikia, mes viską turime“, tad ir užsienio kalbos mokytis daugelis nesivargina. Ir čia labai brangu, absoliučiai viskas. Nesuvokiu, kaip skurdžiau gyvenantis žmogus čia pragyvena. Net už gyvą muziką restorane lūšnyne sumokėjau 12 eurų“, – prisimena Milana.

Nors ir teko nemažai dirbti, Milana sako visiškai nepavargusi, pažintys su naujomis kultūromis visada įkvepia.

„Specialiai iš Rio Kopakabanos paplūdimio „Milana Yoga“ feisbuke transliavome jogos pamoką. Visą naktį nemiegojom, nes gamyba vyko tos pačios dienos vidurdienį. Tad taip ir sukomės: tik atvykus patyriau jet lag (laiko skirtumas), viena naktis buvo skirta transliacijai, kasdien filmavome video bei bandžiau pajusti brazilišką gyvenimo būdą. Beje, prieš išvykdama į Rio oro uoste telefonu bekalbant su mama ji man priminė, kad turi mano rašytą straipsnį Klaipėdos dienraštyje apie kelionę į Graikiją. Tuo metu buvau vienuoliktoje klasėje. Iki šiol pro rūką prisimenu šį faktą. Pasirodo, norėjau stoti į žurnalistiką. Kaip su laiku gauname viską, apie ką kažkada svajojome, tiesa?“, – šypsosi. „Būtinai grįšiu kelionei po Braziliją, ne tik Rio. Neabejoju, kad visa šalis nuostabi, su tokia gamta kitaip ir būti negali“, – Žmonės.lt įspūdžiais dalijosi Milana Jašinskytė.

>