Grįžti
Krepšelis tuščias
 
 
Jogos praktika - pagalba pandemijos laikotarpiu ir sveikstantiems nuo COVID-19
 

 

LINOS SABAITYTĖS straipsnis

Viskas nuolat kinta, pasaulis keičiasi, o žmonėms tenka prisitaikyti – kaip tik šis laikotarpis kelia nemenką iššūkį. Pandemijos įsiveržimas užklupo netikėtai ir paveikė daugybės žmonių gyvenimus visame pasaulyje. Didėjant susirūpinimui dėl fizinio ir psichinio COVID-19 ligos poveikio, auga susidomėjimas ir alternatyviomis pagalbos priemonėmis, tokiomis kaip joga – pateikiama vis daugiau mokslinių įrodymų apie jogos veiksmingumą žmogaus sveikatai. 

Joga ir vaikų psichologinė gerovė

COVID-19 pandemija sukėlė didelį stresą visame pasaulyje, vis daugėja žinučių apie psichologinius išgyvenimus, depresiją, nerimą ir apskritai pablogėjusią savijautą, ypatingai vaikų ir paauglių tarpe.

Jogos praktika yra vienas iš paprastų, mokslo patvirtintų metodų, padedančių kovoti su stresu ir galinčių užkirsti kelią vaikų nerimo sutrikimams ir depresijai. Šiandien ji ypatingai aktuali, kaip prevencinė bei terapinė priemonė vaikų psichologinei sveikatai palaikyti.

Šiais metais žurnale „Journal of Complementary and Integrative Medicine“ publikuotų mokslinių tyrimų rezultatai parodė, kad vaikų psichikos būklė žymiai pagerėja taikant jogą kaip intervenciją. Be to joga turi teigiamą poveikį fizinei sveikatai bei stiprina imuninę sistemą. Šio tyrimo autoriai rekomenduoja jogą įtraukti į bendro lavinimo mokymų programą, kuri pasiektų didžiulę pažeidžiamų vaikų dalį.

Joga gali sukurti didžiulę vertę vaikų lavinimo procese. Sąmoningais judesiais ir kvėpavimu pagrįsta praktika moko savikontrolės, lavina susikaupimą, stiprina koncentraciją, padeda suvaldyti pyktį ir nerimą, suteikia daugiau ramybės ir atsipalaidavimo. Visa tai ne tik padeda palaikyti psichinę sveikatą, stipriną kūną ir koordinaciją, bet ir sukuria palankią terpę vaiko vystymuisi ir savęs pažinimui.

 

Jogos terapijos nauda persirgusiems Covid-19 liga

Vakarų kultūroje geriausiai žinomi trys jogos praktikos elementai – fiziniai pratimai (asanos), kvėpavimo technikos (pranajama) bei meditacijos (dhyana). Būtent šių elementų visuma sukuria terapinį poveikį turinčią praktiką.

Atmesdami jogos mistifikavimą, mokslininkai jau įrodė Indijoje kilusios senovinės praktikos naudą žmogaus sveikatai, kūno ir proto lavinimui.

Medikai ir mokslininkai domisi koronaviruso pasekmes lengvinančiomis priemonėmis ir rekomenduoja jogą, kaip vieną iš priemonių kovai su pasaulį apgulusiu Covid-19 virusu, jo liekamaisiais reiškiniais ir sukeliama psichologine įtampa.

Loma Lindos universiteto Medicinos mokyklos Kalifornijoje mokslininkų atlikto tyrimo metu nustatyta, kad diafragminis kvėpavimas (jogoje tai galėtų būti Ujjayi ar Dirga Pranayama ir kiti) suderintas su tempimo judesiais gali palengvinti atsigavimą persirgus COVID-19 bei atstatyti kvėpavimo raumenis, kurie nukentėjo ligos metu.

Be to, specialistai pastebi, kad susidorojimui su lėtiniu kosuliu ir dusuliu gali padėti „kvėpavimo kontrolės“ metodų naudojimas, kurie skatina kvėpavimo sulaikymą.

Jogos kvėpavimo išbandymas su COVID-19 pacientais

2021 m. pradžioje medicinos gydytoja ir jogos mokytoja Dr. Ingrid Yang praktiškai išbandė jogos kvėpavimo metodus su savo pacientais.

Jogos kvėpavimo technikas (pranajama) gydytoja pradėjo taikyti pacientams sergantiems Covid-19 liga, norėdama sumažinti jų psichologinę įtampą. Vėliau pastebėjo, kad skatinant pacientus kvėpuoti diafragma sąmoningai, lėčiau ir giliau – gerėjo ir jų fizinė sveikata.

Pasak gydytojos Yang, joga išskirtinai tinka padedant atsigauti po COVID-19 ligos. „Visi metodai, kuriuos naudojame plaučių reabilitacijos metu – žmonėms, patyrusiems ūminį plaučių pažeidimą – yra daug metų naudojami jogos praktikoje. Darėme pranajamą, tik to taip nevadinome. Diafragminio kvėpavimo pratimai stiprina kvėpavimo raumenis, o tai ypač aktualu persirgus plaučių ligomis.“, – teigė medikė YogaJournal.com publikuotame straipsnyje.

Daktarė Yang užsimena ir apie galimą jogos poveikį mažinant uždegiminius procesus, kurie COVID-19 atveju sukelia kankinančius pacientų simptomus.

Jogos praktika yra unikali pagalba sudėtingu pandemijos laikotarpiu tiek psichologinės ir fizinės sveikatos stiprinimui, tiek atsistatant persirgus COVID-19 liga. Pirminis jogos kvėpavimo tikslas – stiprinti plaučius ir juos palaikančius raumenis, antrasis – padėti atsipalaiduoti ir aktyvinti parasimpatinės nervų sistemos veiklą.

Ekstremalūs gyvenimo pokyčiai skatina žmones ne tik prisitaikyti, bet ir atrasti naujus būdus veikti, tobulėti ir pasirūpinti savimi pakitusio pasaulio kontekste. Sunkiu metu svarbu išlaikyti švelnų santykį su savimi. Joga gali būti kaip tik tokia – ją galima praktikuoti net gulint lovoje, pradedant nuo sąmoningo kvėpavimo ar meditacijos.

Joguokite ir būkite sveiki,

Lina Sabaitytė ir Milana Yoga

 

 

 

 

 
Mūsų Instagram