Grįžti
Krepšelis tuščias
 
 
Saugumo, bendrystės ir meilės NERVAS VAGUS
 

Jaustis saugiais, bendrystėje ir mylimais - mūsų šimtus tūkstančių metų trunkančios evoliucijos įspaudai. Tiek, kiek mokslas šiandien mums leidžia pažinti žmogų, jau žinome, kad būtent šiuos saugumo, bendrystės ir meilės įspaudus atsakingai neša VAGUS nervas. Taikus emocinis fonas, mažas uždegiminių procesų intensyvumas organizme, sveikas širdies ritmas, darni vokalinė išraiška, puiki virškinimo sistema, smegenų-širdies komunikacija, adaptyvumas, psichologinis atsparumas - visus juos jungia Vagus nervas ir uoliai pernešinėja informaciją orkestruodamas visus šiuos organizme vykstančius procesus.

Kas yra Vagus nervas?

Iš Lotynų kalbos Vagus verčiamas kaip “Klajoklinis” ir yra vienas iš dvylikos galvinių nervų. Dauguma galvinių nervų stimuliuoja vieną arba dvi kūno funkcijas. Pavyzdžiui, pirmasis galvinis nervas kontroliuoja uoslę, antrasis regą. Tuo tarpu, dešimtasis, Vagus nervas, tęsiasi nuo smegenų kamieno ir leidžiasi į trachėją, gerklas, širdį, plaučius, kepenis, blužnį, kasą ir žarnyną. Tarp daugelio jo funkcijų, šis nervas stimuliuoja savanoriškus raumenis, darančius įtaką kalbai ir išraiškai; nenuostabu, jog jis dar vadinamas EMOCIJŲ nervu; jis susijęs su sveiko virškinimo trakto veikla ir atsipalaidavimu; lėtina širdies ritmą ir mažina uždegimą.

Geresniam vaizdui susidaryti, priminimas apie žmogaus nervinę sistemą. Autonominė nervinė sistema sudaryta iš simpatinės ir parasimpatinės sistemų. Simpatinė nervų sistema susijusi su stresu, įtampa, agresija, energijos švaistymu, ji greitina kūno darbą. Parasimpatinė sistema atsakinga už poilsį, miegą, regeneraciją, išteklių kaupimą, meilę ir seksą. Būtent Vagus nervas yra tam tikra parasimpatinės nervų sistemos valdymo bazė, kurioje spaudžiamas mygtukas “pauzė” tam, jog organizmas optimaliai susibalansuotų ir neįsismarkautų spaudžiant aukščiausią pavarą gyvenimo kasdienoje.

 

Įdomus mokslinis faktas

Polyvagal Teorijos kūrėjas, Dr. Stephen Porges, Vagus nervą tyrinėjantis trisdešimt metų, įrodė, jog šis nervas tiesiogiai susijęs su mūsų savijauta, emociniu atsparumu ir gebėjimu išreikšti emocijas, taip pat ir imunine bei virškinimo sistemomis.

Taigi, kaip sustiprinti tai, ko nematome ir tiesiogiai nejuntame? Tyrėjas identifikavo keturias praktikų kategorijas, stimuliuojančias Vagus nervo veiklą:

Elgsena

Mielaširdiškumas, draugiškumas, atjaučiantis džiaugsmas, atjauta, dėkingumas stimuliuoja Vagus nervą.

Joga ir Elgsena - anot Dr. Porges, egzistuoja emocinis mūsų veiksmų pasirinkimo kontekstas, kitaip dar širdies-smegenų ryšys. Jogoje, pirma iš aštuonių pakopų vadinama Yamas (yra penkios Yamos), kuri apibūdina filosofinius (ir be abejonės - neurologinius) buvimo žmogumi aspektus:

- žiaurumo nebuvimas (tiesiog, būk geru žmogumi)

- sakyk tiesą, kuri nežaloja

- imk tik tai, kas priklauso Tau, neimk, kas ne Tavo

- būk seksualiai atsakingas su savimi ir partneriu

- žinok, jog viskas, ko Tau reikia, yra Tavyje - niekas kitas Tavęs neužpildys.

Šios filosofijos kasdienė sąmoninga praktika teigiamai veikia mūsų sąmonę ir savijautą.

Vokalizacija

Dainavimas, malda balsu, poezijos skaitymas, čantingas - tai, kas įdarbina gerklas judėti (Vagus apsiraizgęs aplink gerklas) ir stimuliuoja Vagus nervą.

Joga ir vokalizacija - čantingas ir mantrų giedojimas yra dalis jogos praktikos. Ne kiekvienoje vakarietiškoje jogos studijoje mantros praktikuojamos, tačiau vokalizuotas kvėpavimas (toks, kaip Ujjayi), naudojamas visose fizinėse jogos praktikose.

Kvėpavimas

Kvėpavimas veikia pilvo ertmę - nervus, kurie siunčia žinutes iš žarnyno į smegenis, leisdami centrinei nervų sistemai žinoti, kaip žarnynui sekasi. Ritmingas, gilus ir taikus kvėpavimas pilvu, vandenyno ošimo kvėpavimas „ujjayi“, padeda sukurti subalansuotą žarnyno ir smegenų būklę.

Joga ir kvėpavimas

Pranayama pažodžiui reiškia pranos - arba energijos, gyvasties, gyvybinės galios - išplėtimą. Kartais terminas pranayama vartojamas kaip kvėpavimo pratimų sinonimas, tačiau pagrindinis pranayamos tikslas yra subalansuoti autonominės nervų sistemos šakas ir stimuliuoti Vagus nervą.

Laikysena

Laikysena yra svarbi Vagus nervo atžvilgiu, nes yra arti gerklės miego arterijų. Aplink šias arterijas yra nervai, vadinami baroreceptoriais, kurie stebi ir kontroliuoja kraujospūdį. Tiesiog sėdėjimas tiesiai, pavyzdžiui, meditacijos metu, padės tonizuoti baroreceptorius.

Joga ir laikysena

Dauguma jogą žino iš fizinės praktikos pusės. Šį žinojimą svarbu papildyti faktu, jog fizinė jogos poza, atliekama vokalizuotu kvėpavimu naudinga vaginaliniam tonusui. Tai-chi, Chi-gung ir kitos praktikos, kuriose judesiai praktikuojami su tolygiu kvėpavimu (“flow” judesiais) taip pat puikios praktikos. Nepraktikuojantiems fizinių pratimų, lėtas, gilus kvėpavimas dienos eigoje, bus taip pat naudingas Vagus nervo sveikatai.

Kasdienės praktikos

Tam, kad tai vadintume praktika, ji turi būti pastovi. Vienos dienos simpatinės nervų sistemos atostogos, žinoma, yra naudinga, tačiau kiekvienas mūsų nori būti lamingi ir darnūs kasdien. Turbūt geriausias matavimo vienetas praktikų tankumui pasirinkti yra atsakyti sau į klausimą, kaip dažnai noriu jaustis gerai? Jei kasdien, praktika turi būti kasdieninė. Tai reiškia, jog net smulkiausias mielaširdiškas veiksmas yra nuostabi praktika, kuri gydo. Padėti kitam žmogui atveriant duris. Penkias minutes prie darbo kompiuterio sėdėti ištiesus nugarą ir giliai kvėpuoti. Vakare namie pašokti aptakiais judesiais užmerktomis akimis. Dainuoti duše, automobilyje, ryto meditacijos metu. Keli pavyzdžiai, kurie galbūt pažadins vaizduotę ir leis susikurti bei praktikuoti sau patrauklias praktikas kasdien labiau subalansuotos kasdienybės link.

Kas iš tiesų svarbu, tai praktika su savistaba. Kad ir kokios kasdienės praktikos pasirinktos, jos veikia tik tuomet, kai sąmoningai esame sutelkę dėmesį į tai, ką darome. Kitaip jos taps tik dar vienu automatiniu veiksmu ir neprisidės prie mūsų gyvasties ir harmonijos. Sutelkti dėmesį, stebėti, būti akimirkoje - patirtį malonumą ir džiaugsmą. Praktika ir savistaba yra geriausi Vagus nervo stimuliantai ir kiekvieno mūsų gyvasties vitaminai.

 

Būkite sveiki, šiandien ir rytoj.

Su meile,

Milana Jašinskytė

 

 
Mūsų Instagram