Grįžti
Krepšelis tuščias
 
 
Joga pavargusioms pėdoms
 

Joga pavargusioms pėdoms

Turbūt daugelis retkarčiais, o kai kurie ir nuolatos, jaučiame skausmą bei nuovargį pėdose. Dažnai į šį negalavimą yra numojama ranka teisinantis nepakeičiamomis darbo sąlygomis arba įgimtomis bei įgytomis ligomis. Retai yra susimąstoma, kad pėdos beveik nuolat patiria stresą, kaip bebūtų keista, nuo to, kas turėtų jas teoriškai apsaugoti – tai yra batai. Pėdos iš tiesų yra sudėtingas kompleksas, sudarytas iš 26 kaulų, 25 sąnarių, 20 skirtingų raumenų, įvairovės sausgyslių ir raiščių, kuris reikalauja dėmesio. Juk pėdos – kūno pamatas, kuris leidžia mums stovėti, vaikščioti, bėgti bei jausti stabilumą ir laisvai judėti kasdienybėje. Tam, kad gyventume pilnavertiškai, turėtume tinkamai prižiūrėti savo pėdas bei atlikti specialius jogos pratimus, kad jos būtų stiprios, lanksčios, tvirtos, mobilios ir ištvermingos.

Pagrindinės pėdų nuovargio priežastys

 Nuovargį pėdose galime jausti dėl kelių priežasčių. Viena iš jų – įgimta arba įgyta plokščiapėdystė, dėl ko įtampa iš pėdų kyla kojomis aukštyn ir gali atsirasti net klubuose ar apatinėje nugaros srityje. Be to, ši pėdų deformacija nėra reta – teigiama, kad net 7 iš 10 gyventojų Lietuvoje kenčia nuo plokščiapėdystės. Ji itin greitai vystosi veiklos metu, kurią atliekant nuolat per ilgai stovima ant betoninio ar kito kieto lygaus dirbtinio paviršiaus. Kita priežastis – netaisyklinga laikysena bei ilgalaikis netinkamas kūno svorio paskirstymas kojoms, dažniausiai pasireiškiantys dirbantiems sėdimą arba stovimą darbą. Ir bene labiausiai paplitusi šio amžiaus tendencija - netinkama avalynė, kuri sąlygoja nenatūralią pėdos padėtį, riboja judesius bei apskritai neleidžia pėdoms “kvėpuoti”.

 

 

 

Pėdų įžeminimas

Pailsinti ir tuo pačiu sustiprinti savo pėdas galime įžeminimo būdu. Žodis “įžeminti” paprastai reiškia kokio nors objekto kontaktą su žemės paviršiumi. Pėdų įžeminimą patiriame kai basomis stovime ant natūralios žemės lauke ir jaučiame per kojas tekančią energiją iš žemės į kūną. Ši tekanti energija – elektrinis žemės krūvis, kuris įkrauna mūsų organizmą energijos, suaktyvina gydomuosius procesus, sustiprina imuninę sistemą, tonizuoja ir atgaivina. Rekomenduojama basomis vaikščioti kuo įvairesniu ir natūraliu žemės paviršiumi: smėliu, sąmanomis, kankorėžiais, neaštriais akmenukais ir spygliais, ežero krantine ir kt.

 

“Pada banda” technika

Norint turėti tvirtas ir lanksčias pėdas bei tuo pačiu pagerinti savo jogos praktikas, pravartu išmokti “pada banda” techniką. Jogai “pada banda” metodą naudoja jau seniai, ji yra kiekvienos atliekamos asanos (pozos) pirminė dalis, nuo kurios priklauso ne tik pėdų, bet ir viso kūno sveikata ir stabilumas. Verčiant iš sanskrito kalbos, žodis “pada” reiškia “pėda”, o “banda” – “užraktas”. Šios technikos metu kūno svoris yra tolygiai paskirstomas keturkampyje, kurį sudaro sritis šiek tiek žemiau didžiojo piršto, mažojo piršto ir kulno vidinės bei išorinės dalies. Dar ryškiau šį “keturkampį” galime pajusti atsistoję ir kojų pirštus pakėlė į viršų – atitinkami pėdos taškai tvirtai liečiasi su žeme, o pėdos vidurinė dalis suformuoja nedidelę “arką”. Tokiu būdu suaktyvinami ne tik pėdų, bet ir gilieji kūno raumenys, nuo kurių priklauso mūsų laikysena, vidinis tvirtumas, kūno ištvermingumas, stabilumas. Naudojant šią “pada banda” techniką energija pasiskirsto per visą kūną, pėdos gauna mažiau krūvio, todėl jos ilgesnį laiką išlieka gyvybingos ir nepavargusios, o jogos praktikų metu lengviau išlaikomos balansinės pozos.

Jogos asanos (pozos) pėdų stipumui ir mobilumui

Pėdų sveikatą, kaip ir viso kūno, sąlygoja stiprūs ir elastingi raumenys, kuriuos ištreniruoti galime keliomis nesudėtingomis asanomis (pozomis), kurias galite išmėginti Jums patogiu laiku namuose ar lauke. Šie specialūs pratimai turėtų ypatingai pamaloninti Jūsų pavargusias pėdas po įtemptos darbo dienos dėvint judesius varžančią avalynę. Tad prieš atlikdami pozas, būtinai nusiaukite batus ir kojines.

Kalno poza. Atsistokite tvirtai ant žemės naudodami jau minėtą “pada banda” techniką priešais sieną, atsiremkite į ją delnais. Įkvėpdami pakelkite kulnus kuo aukščiau, iškvėpdami juos nuleiskite. Tuomet įkvėpdami pakelkite kojų pirštus aukštyn, iškvėpdami nuleiskite. Pakartokite 10 kartų. Šis pratimas sustiprins kojų raumenis, pagerins puusiausvyrą.

Pasilenkimo į priekį sėdint poza. Atsisėskite ir kojas ištieskite į priekį. Kojų pirštai nukreiptį į viršų (pėdos aktyvios lyg atliekant “pada banda” techniką). Pasilenkę į priekį delnais apkabinkite kojų pirštus arba laikykite delnus šalia kojų, jeigu pirštų nepasiekiate. Laikykite 30-60 sek. Ši poza ištempia visą nugarinę kūno dalį, įskaitant nugaros, sėdmenų, kojų raumenis ir sausgysles.

Perkūno poza. Sulenkite kelius, pakiškite kojas po savimi ir atsisėskite ant kulnų ištiestomis pėdomis, kad priekinė pėdos dalis būtų prispausta prie žemės, įskaitant ir kojų pirštus. Tempimą galite jausti lengvą, jeigu švelniai pasilenksite į priekį ir delnais atsiremsite į grindis priešais kelius, arba intensyvų, jeigu delnus laikysite ant šlaunų ir visu kūno svoriu atsisėsite ant pėdų. Laikykite 30-60 sek. Ši poza atpalaiduoja pavargusias pėdas.

Joga yra nepakeičiamas įrankis šiuolaikiniam žmogui savo pastangomis palaikyti gerą sveikatą ir gyventi pilnavertį ir subalansuotą gyvenimą. Tinkamai prižiūrėdami savo pėdas – nešiodami patogią avalynę, dažniau vaikščiodami basomis bei atlikdami specialius jogos pratimus galime jaustis energingesni, tvirtesni, laisvesni bei harmonijoje su aplinka. Nelaukite kol įsiskaudės, pasirūpinkite savo pėdomis jau dabar.

Informacijas apie nepakeičiamosios jogos praktikas čia

Straipsnio autorė: Gintare Bukytė

 
Mūsų Instagram